ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند. ماهیت ورق گالوانیزه در آهن گالوانیزه، بین آهن، روی و پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می‌رود. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعال‌تر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد. حلبی در حلبی‌هایی که از آن، قوطی می‌سازند، عمل معکوسی انجام می‌شود.

در مقاله قبل درمورد ورق آلوزینک مطلبی را نوشته بودیم اما این بار وب سایت ماموت گروپ مقاله ای تخصصی درمورد ورق گالوانیزه ارائه کرده است که توصیه می شود مطالعه فرمایید .

این آهن، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند. ماهیت آهن گالوانیزه در آهن گالوانیزه بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند به کار می‌رود و آهن به عنوان کاتد.

روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعال‌تر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد. در حلبی، بر روی آهن، پوشش قلع به‌کار رفته است و عمل معکوس آهن گالوانیزه انجام می‌شود.

چون آهن فلزی فعال‌تر از قلع است و پتانسیل احیاء قلع بیشتر از آهن است و به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود و آهن آند می‌شود. البته در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود. علت استفاده از آهن گالوانیزه، آهنی است که با روی پوشانده شده باشد.

خوردگی یا زنگ زدن آهن فقط در حضور اکسیژن و آب صورت می‌گیرد. در جایی بر سطح جسم آهنی، اکسایش آهن انجام می‌شود و آند را تشکیل می‌دهد و در جایی دیگر سطح آن جسم که (O2(g و H2O وجود دارد، کاهش انجام می‌شود و کاتد را تشکیل می‌دهد و در نتیجه این عمل، ایجاد یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی بسیار کوچک است. الکترون‌های تولید شده در ناحیه آندی در میان آهن به سوی ناحیه کاتدی حرکت می‌کند.

کاربرد:

از آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی چون: لوله بخاری، کانال کولر، کابینت آشپزخانه، شیروانی منازل، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود. اصطلاح فولاد (Steell) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراه‌اند، به کار می‌رود. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می‌شود.

ورق‌های رول فرم گالوانیزه با ضخامت‌های ۰.۱۸ میلی‌متر تا ۶ میلی‌متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی‌متر و ۱۲۵ سانتی‌متر تولید می‌شوند.

ورق گالوانیزه به دو صورت فابریک ۲۰۰۰×۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰ × ۱۲۵۰ میلی‌متر تولید می‌شوند.

وزن عمومی رول‌ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می‌باشد.

فولاد گالوانیزه (به انگلیسی: Galvanized Steel) به ورق گالوانیزه شده توسط روی گفته می‌شود.

معرفی خصوصیات ورق گالوانیزهورق گالوانیزه

عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰

کوتینگ: ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۸۰، ۲۲۰، ۲۷۵

ضخامت: ۰.۱۸، ۰.۴۰، ۰.۹۰، ۲، ۶

وزن کویل: ۳.۵ الی ۱۲ تن

قطر داخلی کویل: ۵۷۰ الی ۶۲۰

کرم دار (به انگلیسی: Chromated)

بدون روغن (به انگلیسی: Unoiled)

مزایای ورق گالوانیزه

استفاده از ورق گالوانیزه ۱۰ فایده خواهد داشت که عبارتند از:

هزینه کمتر:

برای انجام عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روش‌های معمول جلوگیری از خوردگی، نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.

هزینه کمتر برای تعمیرات

 و نگهداری:

حتی در شرایطی که انجام عملیات گالوانیزینگ در مقایسه با سایر روش‌های جلوگیری از خوردگی، هزینه برتر است، اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، توصیه می‌شود.

ورق گالوانیزه

طول عمر زیاد:

طول عمر ورق‌های پوشش داده شده با روی‏ در محیط‌های کاملا خورنده، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.

اعتبار:

استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورق‌های فولادی، در زمینه ایجاد پوشش‌های نازک بحث می‌کنند و این نشان دهنده آن است که طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، برای مصرف کننده قابل اعتماد است.

دوام پوشش:

پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.

محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک:

پوشش‌های گالوانیزه به دلیل آن‌که در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می‌کنند، به همین دلیل خواهد توانست مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.

محافظت کامل:

پوشش ایجاد شده می‌تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه‌ها، جاهای کوچک و فرو رفتگی‌ها پر نموده و از خوردگی آن‌ها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

بازرسی آسان:

پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می‌توان کنترل و بازرسی نمود (در شرایط خاص که نیاز به ارایه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایش‌های مخرب می‌باشد).

رسیدن به هدف در زمان کوتاه:

در صورتی که نیاز باشد از ورق‌های گالوانیزه در محل استفاده شود، در این حالت نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نخواهد بود.

محافظت کامل توسط پوشش گالوانیزه:

پروسه گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوایی نمی‌باشد.

معايب ورق گالوانیزه:

عمليات جوشکاری اين ورق نسبت به آهن معمولی دارای پيچيدگی و دشواری‌های به مراتب بيشتری می‌باشد.

گازها و بخارهای حاصل از عمليات جوشکاری سمی می‌باشد و در طولانی مدت باعث بروز بيماری‌های ريوی حاد و قرار گرفتن برای مدت محدود در برابر اين گازها باعث بروز سر درد، سرگيچه و حالت تهوع می‌شود. لذا توصيه می‌گردد هنگام جوشکاری با اين نوع ورق حتما از ماسک‌های استاندارد استفاده گردد و مدت زمان جوش کاری برای هر نفر در روز با استفاده از تجهيزات استاندارد به مدت چهار ساعت می‌باشد.

نظر خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد - فیلد های مورد نیاز ستاره گذاری شده اند