ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز، نوعی ساندویچ پانل است که اشتعال زا نبوده و تنها در تماس مستقیم با آتش، دچار آسیب می‌شوند و بعد از فروکش کردن آتش سوزی به خودی خود خاموش می‌شوند. ساندویچ پانل نسوز در هنگام آتش سوزی، ذوب نخواهد شد و از این رو، خطر احتمالی برای شعله‌ور شدن ثانویه آتش را، افزایش نمی‌دهند. در گازهایی که هنگام سوختن از کف ایزوفونیک آزاد می‌شوند، میزان سم کم‌تری دارند و از طریق مصالح ساختمانی مرسوم مانند چوب، به راحتی از ساختمان خارج می‌شوند.

ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز

آتش سوزی در تاسیسات صنعتی

ساندویچ پانل نسوز

ارزیابی آزمایش مقاومت در برابر آتش سوزی

 • یک لایه نیم سوز شده حفاظتی پایداری شکل می‌گیرد.
 • در هسته لایه نیم سوز شده، با انبساط سطوح، فضاهای خالی پر شده و در نتیجه هیچ گونه حفره‌ای وجود نخواهد داشت.
 • در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد، ۷۰ درصد پانل بدون تغییر باقی‌ ماند و ۳۰ درصد آن بدون گسترش شعله و انتشار آتش میان هسته و دیگر سطح‌ها‌ی پانل، نیم‌سوز شد.
 • پانل در دما‌های بیش‌ از ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد، یک لایه نیم‌سوز شده حفاظتی، شکل می‌گیرد.
 • پانل‌های دور از منبع آتش، هیچ گونه تغییری را متحمل نشده‌اند.

در تاسیساتی با مقاومت پایین در برابر آتش:

 • آتش به سرعت گسترش می‌یابد.
 • انتشار دود و گازهای سمی در طول آتش سوزی، فرآیند اطفاء حریق را با دشواری مواجه می‌سازد.
 • تخریب سازه‌ها به دلیل آسیب دیدگی سطح پانل‌ها.

یکی دیگر از انواع ساندویچ پانل ها که در این مقاله به آن می پردازیم ساندویچ پانل های نسوز است. امروزه به دلایل وقایع ناگهانی، بالا بودن امنیت از مهمترین خصایص یک بنا می باشد. آتش سوزی، زلزله، سیل و …. از جمله این وقایع است. آتش سوزی که موجب تلفات بسیار و خسارتهای زیاد می شود را می توان از طریق به کاربردن مصالح ضد حریق جلوگیری کرد. ساندویچ پانل نسوز از جمله آنهاست. این ساندویچ پانل ضدحریق یا کند سوز شده از عایق پلی یورتان سخت و یا عایق دیر سوز پلی ایزوساینوریت ساخته شده است و در برابر آتش مقاوم است.

ساندویچ پانل نسوز ابتدا استانداردهایی را برای مواجهه با آتش پشت سر می گذارند. ساندویچ پانل ایزوساینوریت بسیار دیرتر آتش گرفته و اصلا دودزا نیست. این نوع ساندویچ پانل دیرتر از پلی یورتان اتش گرفته و چون ایجاد ذرات شعله ور نمی نماید باعث گسترش اتش نمی شود. آرملات

با تجهیز ساختمان و بناها به این نوع ساندویچ پانل ها می توان از خسارت های ناشی از آتش سوزی بسیار کاست. شرکتهای زیادی در ایران وجود ندارند که این نوع ساندویچ پانل را تولید کنند. چون هنوز تکنولوژی آن کامل به کشور وارد نشده است. تعداد شرکت های کمی در حال تولید این محصول هستند. البته توجه داشته باشید که ساندویچ پانل ها در برابر آتش مقاوم هستند و منظور ما از این ساندویچ پانل، ساندویچ پنل های خاص طراحی شده برای مقابله با آتش است.

این نوع ساندویچ پنل در صنایع پالایشگاهی و نظامی و جاهایی که خطر آتش گرفتگی بسیار زیادتر است می تواند کاربرد بسیار خوبی داشته باشد.

شرايط انتخاب ضخامت و نوع ورق ساندويچ پانل

جهت انتخاب نوع كاربرد، ضخامت و نوع ورق ساندويچ پانل موارد ذيل در آن نقش بسزايي دارد:

1. نوع كاربرد آن در مقاطع مختلف: استفاده در سقف ، ديوار ، كف و يا پوشش جهت عايق …

2. ضخامت: بستگي به مقدار جابجايي حرارتي مورد نياز اتاق و نيز مقدار بار فشاري يا كششي وارده بر آن

3. نوع ورق: شرايط محيطي مورد استفاده ساندويچ پانل

كاربرد ساندويچ پانل نسوز

ساندويچ پانل ها به طور گسترده ای به عنوان مواد ساختمانی، صنایع شیمیایی، ساخت و ساز، بسته بندی، سردخانه، صنایع نظامی، صنعت هوا – فضا، حمل و نقل هوایی، حمل و نقل ترابري و طراحی مدل های صنعتی و دیگر جنبه های مختلف استفاده می شود.

 • سردخانه ها و صنايع برودتي
 • صنعت ساختمان سازي اعم از ديوار و سقف سالن هاي توليدي – صنعتي – نيمه صنعتي، دفاتر كارگاهي، درمانگاه صحرايي، ساختمان هاي اداري – تجاري، هتل ها، پوشش سوله ها و انبار، مدارس، استخرها – مجتمع هاي ورزشي، كمپ هاي اسكان موقت، خانه – ويلاها، كاروان ها، واحد هاي امدادي . . .
 • كانكس ها، پست نگهباني
 • ديواره و سقف كانتينرها
 • اتاق هاي يخچالي و حمل باري ثابت و متحرك نصب بر روي انواع كاميونت ها
 • اتاق هاي تريلر يخچالي و تريلر كانكسدار

نظر خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد - فیلد های مورد نیاز ستاره گذاری شده اند